Badem Yağının Saça Faydaları

277
views

Badem, tohum özelliğinde olan, prunus grubuna bağlı bir çeşit Laz kirazıdır. Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda, kullanımında yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı olan ve sarımtırak rengiyle de bilinen bademin yağının da saçlar için birçok yarar sağladığı görülmüştür.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yaşadığımız dönemde strese de bağlı olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi problemi oldukça yaygındır. Bunun için de bir sürü ilaca ya da güzellik merkezlerinde saç bakımlarına para öderler. Magnezyum yönünden zengin olan badem yağı saç dökülmelerine kalıcı olarak engel oluyor. Ayrıca ucuz  olan bu yağın kullanımında saçların daha kalın telli ve sağlam şekilde çıktığı da gözlemlenmiştir. İçindeki yağ asitleri sayesinde saçın daha kuvvetli çıkmasını sağlıyor.  Bu yağın sadece saç dökülmemesi ve yıpranmaması için değil, kellik, elektriklenme, beyazlama, kepeklenme gibi diğer saç sorunları için de faydaları vardır. İçinde bulunan E vitamini sayesinde saçın elektriklenmesini önler. Kepek problemi için de, anti bakteriyel özellikler sayesinde kepeğin tekrarlanmamasına yardımcı olur. Diğer yandan saç derisinde oluşan tahrişleri de iyileştirildiği kanıtlanmıştır.

Badem yağının saça faydaları

Badem Yağını Saça Nasıl Uygulamalıyız?

Uzmanlar, uygulanışı için 1 tatlı kaşığı ölçüsündeki yağı, saç diplerine masaj yaparak uygulayıp, sonrasında 30-40 cm uzaklıkta olacak şekilde kurulmasını ve ardından ılık su ile durulanmasını öneriyorlar.  İsteğe bağlı olarak, bu yağı kendi başına veya diğer bitki karışımlarıyla da kullanılabileceğini ekliyorlar.

Kısacası, doğanının bir mucizesi olarak gösterilen bu yağın saçlar için önemli  ölçüde faydalı olduğu yukarıda da bahsedildiği gibi, birden fazla araştırma sonucuyla kanıtlanmıştır. Ucuz ve kalıcı bir yöntem olarak gösterilen bu yağa olan rağbete her geçen gün arttığı rakamlarla görülmüştür.

Bu makalemizde artık badem yağının saça olan faydasını, badem yağı saça nasıl uygulamamız gerektiğini öğrendik. Artık dolgun ve canlı saçlara model ve şekil vermek için yeterince vaktimiz ve sağlıklı saçlarımız var. 2018 yılında gittikçe popüler olan ombre modelleri ile saçlarınıza farklı bir hava katacaksınız. Ombre modelleri 2018 başlıklı makalemize ilgili bağlantıdan erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.