Çalışma Odası Dekorasyon Önerileri

290
views

Öncelikle çalışma odası için en önemli faktörlerden biri duvarların rengidir. Renkler insan psikolojisini ve duygularını etkilemektedir. Oda duvarlarının renkleri eğer kişinin içini karartıyor ve psikolojisini olumsuz yönde etkiliyorsa yüksek performansta çalışma sağlayamaz, eğer duvar renkleri kişiye huzur verecek şekilde boyanmış ise daha fazla verimli olur. Kişinin ruh hali, kendisini rahat hissedebileceği bir ortam da daha düzgün ve rahattır. Bu makalemizde sizlere çalışma odası dekorasyon önerileri başlıklı bir dekorasyon makalesi yayınladık.

Bireyler kimi zaman kalabalıklardan hoşlanmaz iken kimisi de birden çok insanla aynı ortamı paylaşmaktan herhangi bir rahatsızlık duymazlar. Bu yüzden sadece kişiler değil aynı zaman da eşyaların da kalabalık olması kişi olumsuz veya olumlu yönde etkileyebilir. Eşyaların yanlış konumlandırılması ortamı ferah ya da kalabalık olmaya itebilmektedir. İnsanlar genelde olumsuz bir ruh hali içerisinde iken koyu renkler, karanlık ortamlardan hoşlanırlar. Oysaki kişi verimli bir çalışma alanı istiyor ise kendisini çalışmaya sevk edecek bir ortam oluşturmalıdır.

Kişiliğe Göre Dekore Etmek

Birey öncelikle kendisinin ve neyi isteyip istemediğinin farkında olmalıdır. Kişilik yapısı bireyden bireye farklılık gösterir. Bu yüzden bir kişi için hazırlanan ortam, diğer bir kişi için aynı değer de anlam ifade etmeyebilir. Her dekorasyon kişiye özel olarak tasarlanmalıdır.

Çalışma Odasında Aydınlatmanın Önemi

Ortam içerisindeki pencereden gelen ışığın kesilmemesi ya da verimli bir şekilde kullanılabilmesi, gündüzleri yapılan çalışmaları çok fazla etkilemektedir. Bu yüzden harici bir aydınlatma sistemi yerine gündüz vakitlerinde güneş ışığından faydalanılması çalışanları daha az yorar. Kişi geçen zamanın farkın da olur ve çalışma temposunu ona göre ayarlar. Çünkü çalışma esnasında saat kavramının unutulması kişinin geçen zamanın farkında olmaması ruh haline ve çalışmalarına etki göstermektedir.

Akşam çalışmaların da kullanılan ortam aydınlatma sistemi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimisi loş ortam da çalışmayı severken kimisi daha aydınlık ve canlı ışık sistemiyle çalışmayı tercih etmektedir. Bu yüzden ortam hazırlanırken temel alınan unsur birey olmalıdır.

İyi bir aydınlatma için güzel ve kaliteli bir avize olması gerekmektedir. Avize modelleri 2018 makalemizi inceleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.